Jak vybrat pelety

Pelet a peletek najdete na trhu velké množství. Pokud Vás čeká první otopná sezóna po koupi nového kotle nebojte se připlatit za kvalitu. Pokud už zkušenosti s topením máte určitě můžete experimentovat a zjišťovat, které dřevěné peletky Vám vyhovují nejvíce

Mějte na paměti, že je potřeba dodržovat parametry Vašeho kotle. Je možné, že máte kotel, který pro svou správnou funkci potřebuje specifické peletky. 

Barva pelet nutně nevypovídá o jejich kvalitě. Častou mýlkou je, že tmavší peleta obsahuje příměsi kůry. Není tomu tak, o barvě pelet rozhoduje druh dřeviny a typ sušení.

Pro správný výběr peletek si posviťte na následující parametry:

Popelnatost pelet

Jeden z klíčových parametrů pro výběr dřevěných pelet je popelnatost. Popel je potřeba pravidelně z topeniště odstraňovat, proto dbejte, aby obsah popele byl co nejmenší. Z našich zkušeností je vhodné vybírat dřevěné pelety s popelnatostí do 0,5%. Pokud využijete dřevěné peletky s vyšší popelnatostí pamatujte, že bude potřeba popel častěji vyndávat a dbát na častější kontrolu Vašeho kotle. 

Popel nejlépe využijete jako přísadu do kompostu, nebo jako skvělé hnojivo. Ano, popel z kvalitních pelet obsahuje minerály jako je hořčík, draslík, fosfor. Ty působí v půdě zásaditě.  Můžete pak Vaší zahradu organicky hnojit a není třeba kupovat chemické hnojivo navíc. Popel se jako hnojivo používá od pradávna. 

Popelnatost-pelet

Vlhkost dřevěných pelet

Vlhkost peletek by rozhodně neměla překročit 10%. Vlhkost totiž ovlivňuje výhřevnost pelet a jejich efektivitu. Čím větší vlhkost, tím horší je efektivita spalování pelet. Kvůli tomu pak peletky ztrácejí svou dobrou výhřevnost a přicházíte tak o účinné topení. 

Výhřevnost pelet

Další důležitý parametr je výhřevnost. U kvalitních pelet se výhřevnost pohybuje od 16,5 MJ/kg. Výhřevností se mění délka hoření. Čím lepší výhřevnost tím déle se bude spalovat. Zároveň tak spotřebujete méně pelet, než kdyby jste topili peletami nižší kvality.

Pelety a jejich mechanická odolnost

Mechanická odolnost je důležitá zejména z hlediska komfortu. Z méně odolných pelet se při transportu nebo manipulaci uvolňuje více jemného prachu, což může být nepraktické zejména když topíte v interiérových kamnech například v obývacím pokoji. Mechanická odolnost je také jeden z mála parametrů, který Vám o kvalitě pelet napoví hned při přebírání dodávky. Podívejte se jestli jsou pelety v celku, nebo jestli vidíte spíše peletový prach a zlomené pelety.

Pelety a jejich cena

Cena pelet by neměla být jediným, či hlavním kritériem při výběru pelet. Pokud upřednostňujete nižší pořizovací cenu, pořiďte si pelety mimo sezónu například v jarním či letním období, kdy lze pelety pořídit za nejlepší ceny v roce. Kvalitní pelety jsou také šetrnější k Vašemu kotli a zároveň dodají komfort při obsluze. 

 

Nakupovat-Kohutovy-Pelety