Vážení zákazníci. Ve dnech 4.7. - 6.7. máme dovolenou.
Nezastihnete nás na telefonu ani na pobočce.
Děkujeme za pochopení.

Výroba pelet

Dřevní pelety jsou vyráběny z pilin vznikajících zpracováním dřeva. Piliny se následně vysušují a lisují v prstencovém granulovacím lisu do válečků o průměru nejčastěji 6 mm.

Odkud-jsou-piliny-pro-vyrobu-drevenych-pelet

Příprava surovin na pelety

Vysušením suroviny a jejím následným zpracováním peleta získává správné vlastnosti, jako je vysoká výhřevnost. Pelety vynikají především nízkým obsahem popela, nízký obsah popela je dán tím, že by pelety měly být vyráběny pouze z kmenového dříví a chemicky neošetřených zbytků z dřevozpracujícího průmyslu, materiál tedy neobsahuje další příměsi, které zapříčiňují větší obsah popela. Piliny jsou před lisováním vysušeny na vlhkost 10 až 15 %. Pelety se většinou vyrábějí ze zbytků zpracovaného surového dřeva, které má obsah vody na úrovni 40 až 60 %. Je tedy nutné je kvalitně vysušit. Když se pilina vysuší, jde do míchacího zařízení, kde získá stabilní vlhkost, jelikož i v sušárně jsou jisté výkyvy vlhkosti. Následně je třeba pilinu rozdrtit. Pelety se vyrábějí z dřevních zbytků různé velikosti (piliny, hobliny, drobná štěpka), a proto je před lisováním nutné surovinu upravit na určitou zrnitost.

Drevene-piliny-pro-vyrobu-drevenych-pelet

Lisování pelet = Peletování

Závěrem je samotné lisování v protlačovacím matricovém lisu = peletování. Při lisování se výlisek zahřeje na teplotu kolem 100 °C a je nutné jej ihned zchladit. To se děje zpravidla v chladiči, kde je již hotová peleta zchlazena na teplotu okolo 40 °C a poté putuje do zásobníku. Zvláště u pelet určených pro maloodběratele je sledovaným parametrem kvality podíl jemných částic v palivu, který by neměl přesahovat 1 % celkového objemu. Proto je mezi chladičem a zásobníkem finálního produktu umístěn ještě separátor. Je to vibrační síto s velikostí do 3,5 mm, na kterém je od pelet oddělen odrol, jenž putuje zpět do lisu s ostatními pilinami. Žádný materiál tedy nepřijde na zmar.

Nakupovat-Kohutovy-Pelety

nebo

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.